Kia EV9 ќе има 2 LiDAR сензори кои ќе овозможат трето ниво на автономно управување

Неодамна најавениот голем SUV на Kia, електричниот EV9, освен моќен електричен погон, ќе има вградено и технологија која ...

Со EV9, Kia планира да ги претрка конкурентите од Европа и Јапонија во сегментот на големи електрични SUV модели

Јужнокорејскиот производител Kia ќе се обиде да добие почетна предност во сегментот на големи електрични SUV модели преку ...

Kia за 2 и пол години ќе започне со производство на електрични автомобили во Европа

Новата проширена EV стратегија на Kia вклучува старт на производство на електрични автомобили во Европа започнувајќи од 2025 ...

Освежување на дизајнот на кросоверот Kia XCeed за моделската 2023 година

Следната 2023 година, популарниот кросовер на Kia ќе се испорачува со подновен, поостар дизајн, а за прв пат ...

ТЕСТ: Кia Sportage 1.6 Т-GDi – 5-тата генерација доминира со повеќе комфор и одлични возни својства  

Четвртата генерација на Kia Sportage беше најдобро продаван модел на Kia во Европа. Очекувано, Sportage беше бестселер и ...

Електричниот модел Kia EV6 ја освои наградата за Европски автомобил на годината

Kia EV6 успеа да победи во трката со шестте останати модели кои беа помеѓу финалистите за овогодинешната награда.  ...

Новата генерација на Sportage, компактниот SUV бестселер на Kia, пристигна во салонот во Скопје

Четвртата “QL” генерација на Sportage беше воведена во 2015 година. Сега, 7 години подоцна, за првпат во живо ...

TEСТ: Kia XCeed 1.5 Т-GDi – идеално позициониран помеѓу Stonic и Sportage

Kia уште во 2019 го комплетираше Ceed семејството со кросоверот XCeed, кој со кој производителот го пополни таканаречениот ...

Koncept EV9 е еден од 11-те електрични модели кои Kia ќе ги лансира до 2026 година

За време на LA Auto Show, Kia го претстави Concept EV9, комплетно електричен SUV модел. Потврдено е дека ...

Освеженото Ceed семејство во комплетен состав во салонот на Кia во Скопје

Kia во последните неколку години навистина го разви Ceed моделот во цела гама на моделски изведби. Како дополнување ...