Mercedes ќе го намали бројот на дилерствата, во процесот на транзиција кон агенциски модел на продажба

Mercedes-Benz ќе го намали борјот на своите дилерства во Германија за околу 20%, и за околу 10% од ...

Mercedes за електричната G-Class ќе користи нови батерии со силициумски, наместо графитни аноди

Mercedes-Benz ќе биде првиот производител во автомобилската индустрија кој ќе инкорпорира нови батерии со поголема енергетска густина, планирани ...

Mercedes EQS SUV има технологија која овозможува управување со тркалата на задната оска под агол до 10 степени

Стартот на производството на EQS, електричниот SUV на Mercedes-Benz е планирано за јуни, во фабриката на производителот во ...

Mercedes се подготвува за старт на производството на електричниот SUV знаменосец, моделот EQS

Mercedes ќе го произведува луксузниот комплетно електричен SUV со 7 седишта во својата фабрика во САД, од каде ...

Две милијарди евра вредниот капитал на Mercedes во Русија е во опасност од национализација

Капиталот на Mercedes во Русија е во опасност од национализација, доколку Владата во Москва реши да спроведе експропријација ...

Mercedes ги сопре нарачките за седанот E-Class во Германија поради огромната побарувачка

Mercedes-Benz прекина да прима нарачки за моделот E-Class во Германија поради неможноста да произведе доволно возила за да ...

Лидар сензорите на Mercedes EQS ќе детектираат објекти на растојание од 250 метри, при 10% видливост

Компанијата Luminar, која развива технологија со лидар сензори, минатата седмица објави дека воспоставила стратегиско партнерство со премиум производителот ...

MMA и MB.EA платформите ќе овозможат 10 kWh потрошувачка на 100 km за електричните модели на Mercedes

Компонентите за тековните модели пристигнуваат од добавувачите ZF и Valeo-Siemens. Mercedes-Benz планира, започнувајќи од 2024, самостојно да ги ...

ОД 2023 купувачите на Mercedes ќе ги купуваат возилата директно од производителот

Започнувајќи од 2023 година, Германија и Велика Британија ќе го заменат дилерскиот со таканаречениот агенциски модел. Според известувањето ...

Mercedes e првиот производител кој доби одобрување за користење на третото ниво на автономно управување

Одлуката на германското регулаторно тело го отвора патот за производителот да го воведе третото ниво на автономно управување ...