80% од компонентите на наследникот на Nissan Micra ќе бидат идентични со оние на електричниот Renault 5.

Наследникот на Nissan Micra ќе биде развиен и произведуван од страна на Renault, а 80% од компонентите во ...

Лука де Мео успеа да ги смири Renault и Nissan, преку комплетно рестартирање на алијансата

Лука Де Мео, извршниот директор на Renault работеше осум месеци со цел рестартирање на алијансата со Nissan, со ...

Нова LiDAR технологија на Nissan овозможува автономно управување и на брзини до 130 km/h

Nissan неодамна претстави напреден LiDAR систем за кој тврди дека ќе може да спроведува маневрирање и управување на ...

Новите модели на Nissan ќе имаат специфична хибридна технологија, различна од таа која ја користат конкурентите

Менаџментот на Nissan верува дека побарувачката за хибридни автомобили ќе потрае и во следните години. Затоа планира да ...

Карлос Гон го советува Nissan да го забрза развојот на електрични модели ако сака да остане компетитивен

Според поранешниот директор на Nissan, брзината на транзицијата кон електрични возила ќе го одреди победникот то трката за ...

Nissan лансира сестрински модел на Kangoo, со бензински и електрични изведби, но без дизел мотори

Новиот модел ќе се произведува во Франција. Nissan преку лансирањето на Townstar и ребрендирање на останатите два LCV ...

Глобалната криза за чипови го одложува почетокот на продажбата на Nissan Ariya

Производството и испораката на електричниот Nissan Ariya нема да започне пред крајот на годината, потврдил претставник на јапонскат ...

Nissan ги продаде своите акции од Daimler

Јапонскиот производител Nissan потврди дека ги продал своите акции од германската групација Daimler, а финансиските средства ќе бидат ...

Премиера: Nissan Qashqai добива подинамичен изглед и иновативен e-Power погон

Третата генерација на Nissan Qashqai пристигнува на нова платформа, со електрифицирани погонски единици и интересен дизајн кој сигурно ...

Nissan го најави новиот Qashqai со фотографии од ентериерот

Моделот Qashqai е најважен модел на Nissan за европскиот пазар, па јапонскиот производител тврди дека посебно внимателно ја ...