Porsche од денес котира на берзата во Франкфурт, вкупната вредност на компанијата изнесува 78 милијарди евра

Продажбата на акции на Porsche ќе му овозможи на Volkswagen да обезбеди средства кои би ги инвестирале во ...

Третата генерација на Range Rover Sport пристигна во Македонија, беше претставена на свечен настан

На свечен настан пред десетина дена новата генерација на Range Rover Sport имаше премиера во нашата земја.  Настанот ...

Qualcomm и Mercedes постигнаа договор за користење на Snapdragon Digital Chasis и нов оперативен систем

Mercedes e последниот во низата автомобилски брендови кои одлучија да ја користат Snapdragon платформата на Qualcomm како основа ...

Електричниот знаменосец на Volvo, EX90 ќе користи осум камери, пет радари и 16 ултразвучни сензори

Електричниот EX90 ќе го замени тековниот XC90. Новиот модел во кровот ќе има вградено специјален LiDAR систем. Според ...

Американски државјани ја тужат Tesla заради Autopilot функционалноста која ветува комплетно автономно управување

Тужителите изјавуваат дека производителот со лажното рекламирање имал намера да генерира возбуда за нивните автомобили, привлече инвеститори, да ...

Porsche Road Tour 2022 – измешани чувства помеѓу традицијата на бензинските и супериорноста на електричните мотори

На почетокот на месецов, веќе традиционално, се одржа уште еден интересен и пред сѐ ексклузивен настан - Porsche ...

Цената на еден од 18-те примероци на лимитираната серија Bentley Mulliner Batur изнесува 2 милиони евра

Преку презентацијата на Mulliner Batur, Bentley нѝ најавува како ќе изгледа електричната иднина на брендот. Луксузното купе кое ...

Audi делумно го претстави Activesphere и најави кои од претходните три Sphere концепти ќе стигнат до сериско производство

Audi делумно откри како ќе изгледа четвртиот модел во серијата на Sphere концептите. Производителот истовремено најавува како се ...

Polestar го потврди производството на O2, кој ќе биде конкурент на електричениот наследник на Porsche 718

Шестиот модел на шведско-кинескиот производител Polestar ќе биде електричен роудстер. Техничка основа за него ќе биде Polestar 5, ...

Tesla доцни со производството на новите 4680 батерии кои овозможуваат поголема автономија и се поевтини

Илон Маск вети нови цилиндрични батерии кои ќе овозможат поголема автономија и пониски трошоци. Но, две години по ...