Porsche од денес котира на берзата во Франкфурт, вкупната вредност на компанијата изнесува 78 милијарди евра

Продажбата на акции на Porsche ќе му овозможи на Volkswagen да обезбеди средства кои би ги инвестирале во ...

Porsche Road Tour 2022 – измешани чувства помеѓу традицијата на бензинските и супериорноста на електричните мотори

На почетокот на месецов, веќе традиционално, се одржа уште еден интересен и пред сѐ ексклузивен настан - Porsche ...

Новите платформи на Ford ќе овозможат лансирање на нови генерации на моделите на секои 8 години, наместо на 6

Шесте генерации на култниот модел Mustang кои беа воведени во последните 6 децении, најчесто беа одраз на приоритетите ...

Polestar го потврди производството на O2, кој ќе биде конкурент на електричениот наследник на Porsche 718

Шестиот модел на шведско-кинескиот производител Polestar ќе биде електричен роудстер. Техничка основа за него ќе биде Polestar 5, ...

Првите примероци од компактниот SUV Tonale пристигнаа во салонот на Alfa Romeo во Скопје

По дисконтинуирањето на спортскиот модел 4C и Giulietta во 2020 година, гамата на Alfa Romeo беше ограничена на ...

Lamborghini ќе инвестира безмалку 2 милијарди долари во електрификација на своите модели

Lamborghini планира да инвестира 1.8 милијарди Евра за развој на плаг-ин хибридна гама до 2024 година, а во ...

Ferrari, McLaren и Aston Martin добија дополнителни 6 години од ЕУ за да ги достигнат Co2 нормите

Производителите на спортски автомобили добија дополнителни 6 години за достигнување на лимитите на Co2 емисија. Производителите на супер-спортски ...

Hyundai го претстави Ioniq 6 – електрично спортско купе со 800 волтна технологија на полнење од добавувачот Rimac

Hyundai, со мало задоцнување, ќе го лансира Ioniq 6 на почетокот на следната година. Иако следејќи ја номенклатурата ...

Bentley претстави спортски изведби на Continental GT и GTC со 4-литарски V8 битурбо мотор со 550 hp и 770 Nm

Фокусот на новите S-изведби на Continental GT и GTC е зголемено задоволство при возењето. Bentley најави лансирање на ...

Audi e-tron GT освои награда во категоријата за возило со високи перформанси во рамки на World Car Awards 2022

Интернационално жири составено од 102 автомобилски новинари од 33 држави, ги избраа победниците преку тајно гласање. Главната награда ...