Tesla воведе нова изведба на Model S чија почетна цена е за 10,000 долари пониска од досегашната

Tesla ги намали почетните цени преку воведување на нови верзии со батерии со помал капацитет и побавно забрзување. ...

Успехот на Tesla Model Y во Европа создава главоболки за домашните автомобилски ривали

Традиционалните автомобилски групации во Европа се соочуваат со непријатни вести во однос на успехот на американскиот производител Tesla, ...

Tesla ќе учествува на овогодинешниот автомобилски саем во Минхен

Според извештаите на германските медиуми, американскиот производител Tesla планира да учуетвува на овогодинешниот саем на автомобилски во Минхенд ...

Доколку го задржи тековниот раст, Tesla во 2024 за првпат ќе ги надмине BMW и Mercedes-Benz според бројот на продажби

По едновековна доминација на моторите со внатрешно согорување, појавуањето на американскиот дебитант Tesla беше несомнено тригер кој ја ...

Хакери за само 2 минути го хакираа софтверот на Tesla Model 3, што им донесе прва награда на настанот за сајбербезбедност

Истражувачи од компанијата за сајбербезбедност Synactive освоија 350,000 долари и Tesla Model3 за време на конференцијата посветена на ...

Видео на Tesla од 2016 година, во кое се промовира автономното управување на Model X, сепак било режирано

Видеото, снимено во 2016 година, кое Илон Маск го споделил на Twitter со опис "Tesla вози самата", сега ...

Tesla Model Y е најдобро продаван автомобил во Европа во декември, Peugeot 208 e бестселер за 2022 година

Електричниот SUV на американскиот производител Tesla е бестселер во Европа во три од четирите последни месеци од 2022 ...

Мартин Еберхард, основачот на Tesla, смета дека AutoPilot функционалноста која ја протежира Илон Маск, не е безбедна

Во интервју дадено за германскиот весник "Zeit", еден од двајцата основачи на Tesla ја критикуваше стратегијата на производителот ...

Tesla го овозможи автономното управување кај сите сопственици на возило од нивниот бренд во Северна Америка

Американскиот производител Tesla ја овозможи функцијата наречена "Full Self-Driving Beta" за сите сопственици на нивни автомобили кои се ...

Американски државјани ја тужат Tesla заради Autopilot функционалноста која ветува комплетно автономно управување

Тужителите изјавуваат дека производителот со лажното рекламирање имал намера да генерира возбуда за нивните автомобили, привлече инвеститори, да ...