Volkswagen започна да прима нарачки за електричниот ван ID. Buzz, првите испораки – на есен

ID Buzz е четвртиот модел во ID гамата на Volkswagen, покрај хеџбекот ID 3, кросоверот ID4 и кросовер-купето ...

Нова технологија на VW споделува податоци за условите на патот помеѓу возилата во непосредна близина

VW и Skoda се само дел од автомобилските производители кои тестираат технологија на меѓусебно поврзување на возилата во ...

Volkswagen ID.4 ја освои главната награда на овогодинешниот избор “Златно тркало”

И годинава повторно се одржа изборот за "Златно Тркало", преку кој се доделуваат наградите за најпосакуван автомобил во ...

Новата фабрика на Volkswagen во Волфсбург ќе го скуси времето за производство по автомобил од 30, на само 10 часа

Директорот за производство во Volkswagen е самоуверен дека најавениот електричен модел Trinity ќе ги смени правилата на игра ...

Volkswagen планира да продава 120,000 примероци годишно од ID. Buzz, првите испораки во Европа се најавени за септември

Volkswagen неодамна и официјално го претстави електричниот ID. Buzz, а во меѓувреме ги објави и планираните продажни бројки ...

Volkswagen Group е групација која оствари највисока добивка во 2021, пред Stellantis и Mercedes-Benz

И покрај големите предизвици кои ја одбележаа минатата година, најголемите автомобилски производители остварија рекордна добивка и продажни маржи. ...

Volkswagen го претстави ID.Buzz, почетната цена на домашниот германски пазар ќе биде под 40,000 Евра

Volkswagen ја објави продукциската верзија на ID.Buzz. Во однос на екстериерот, најпрво се забележува отворот за полнење кој ...

VW го избра Волфсбург за локација за својата нова фабрика за електрични возила

Во новата фабрика Volkswagen ќе произведува нов електричен седан со димензии слични на тековнот Passat и поголема автономија. ...

Bosch ќе ѝ помага на Cariad дивизијата на VW Group да ја престигне Tesla во автономното управување

Volkswagen Group објави нова соработка со својот добавувач Bosch, за развој на софтвер за автономно управување. 18 месеци ...

Електричниот стана најпопуларен погон во сегментот на SUV модели со средна големина во Европа

Моделите како ID.4, Mach-E, Skoda Enyaq и Ioniq 5 се пробија на листата на десет најпродавани во сегментот. ...