TЕСТ: Volkswagen ID.4 Pro – комфорен влез во ерата на електричните автомобили

Моделот ID.4 ќе остане запаметен во историјата како првиот електричен SUV во портфолиото на Volkswagen. Оваа класификација, особено ...

Volkswagen го претстави ID.2all, концепт за електрично возило кое ќе чини помалку 25.000 евра

Преку концептот ID.2all, Volkswagen презентира нов дизајнерски правец и, за првпат, можност за купување на електрично возило по ...

Фејслифт на ID.3 – отсега сопствениците ќе може да доплаќаат за функционалности преку онлајн продавница во самото возило

Неколку години по ласнирањето, Volkswagen го промовираше и сеопфатниот фејслифт на комплетно електричниот ID.3 модел. ID.3 e првиот ...

Модели на Volkswagen Group водат според продажбата во јануари во дури 8 од 10 сегменти

Според продажбата во јануари, само брендот Volkswagen забележа дури 7 први места во 10-те категории во кои спаѓаат ...

Volkswagen Group планира значаен поврат на инвестицијата во електрични возила веќе од 2026 година

Арно Антлиц, главниот финансиски директор на VW најавува дека инвестициите во софтвер и нова технологија за производство на ...

Ford и VW Group отфрлуваат намалување на цените на своите електрични модели во Европа, по примерот на Tesla

Американскиот автомобилски гигант Ford нема да ги намали цените на својот Mustang Mach-E електричен кросовер во Европа заради ...

Volkswagen прикажа камуфлирана верзија на ID7, електричниот седан со големина на Passat

Моделот ID7, претходно познат како ID Aero, се очекува да биде лансиран следната година, со што ќе ја ...

VW подготвува MEB+ платформа, која ќе овозможи зголемена автономија од 700 километри со едно полнење

Надградената платформа ќе овозможи поголема автономија и побрзо полнење, а ќе биде во употреба сѐ до 2028 година ...

VW откри рендери од фејслифтот на ID3, чие пред-продукциско производство веќе започна во Цвикау

Компактниот хеџбек, кој комплетно ќе биде претставен во првата половина од следната година, ќе вклучува многу унапредувања во ...

VW Group ги стопира рекламните кампањи на Twitter по преземањето на социјалната мрежа од Илон Маск

Брендовите во рамки на VW Group, вклучувајќи ги и премиум брендот Audi и ексклузивниот бренд Bentley, ги паузираа ...