Електричниот знаменосец на Volvo, EX90 ќе користи осум камери, пет радари и 16 ултразвучни сензори

Електричниот EX90 ќе го замени тековниот XC90. Новиот модел во кровот ќе има вградено специјален LiDAR систем. Според ...

Volvo наскоро ќе започне произведува каросерии од само неколку големи алуминиумски парчиња

Новата платформа на Volvo ќе исползува нова технологија на производство на автомобили преку креирање на неколку поголеми алуминиумски ...

Volvo во 2026 ќе отвори нова фабрика за производство на електрични автомобили во Словачка

Volvo ќе инвестира 1.2 милијарди Евра за изградба на нова фабрика во Кошице, Словачка, која ќе има годишен ...

Компанијата-сопственик на Volvo лансираше 9 сателити во орбитата, кои ќе служат за попрецизно GPS позиционирање

Групацијата Geely во средата го спроведе своето прво успешно лансирање на сателити, испраќајќи девет од нив во орбитата ...

Volvo планира да продолжи со продажба на XC90 и по лансирањето на неговиот електричен наследник

Volvo ќе продолжи да го обновува изгледот на SUV моделот XC90 и по лансирањето на неговиот електричен наследник ...

Volvo ги финишира подготовките за новиот електричен модел, позициониран помеѓу XC60 и XC90

Новиот електричен SUV модел ќе има димензии поголеми од XC60, a помали од XC90. Volvo во следните три ...

Нова апликација на Volvo го открива моделот, пакетот на опрема, точната боја и цената преку само една фотографија

Со оглед на големиот број на откажани автомобилски настани, шведскиот премиум производител развива иновативни форми на интеракција со ...

Volvo со рекордни нарачки за електричниот C40 – првиот модел на брендот кој се продава само онлајн

Првиот модел на брендот кој се произведува само како електрична изведба веќе е распродаден за 2021 година. За ...

Volvo е партнер на овогодинешното издание на фестивалот “Браќа Манаки”

Под мотото „И покрај се“ годинава се одржа 42то издание на Меѓународниот фестивал на филмската камера “Браќа Манаки”. ...

Volvo воведe поевтина електрична верзија на XC40 Recharge со еден електромотор и преден погон

Volvo во моментов го нуди моделот XC40 Recharge во две плаг-ин хибрид и една електрична изведба. Но, на ...