Slide 1
Slide 1

Тестови

Тест: Fiat 500 Rockstar – Достапна привилегија со уникатен карактер

Slide 1
Slide 1

Fiat 500 не можете да го споредувате ниту со конкуренцијата, бидејќи тој е автентичен и нема класични ривали

09/07/2020

Автомобилите можат да бидат мали или големи, подостапни или ултра скапи, но припадноста во било која категорија не ги прави „бесмртни“ и класични икони на автомобилската индустрија.

За таков потфат се потребни неколку основни квалитетни продукти и задолжителните тајни зачини, а вистински пример е едно ремек-дело на италијанската кујна.

Да, се работи за Fiat 500, современиот наследник на истоимениот модел кој дебитираше пред повеќе од 63 години, а кој децении подоцна им беше инспирација на дизајнерите и инженерите, со начинот на кој своевремено предизвикал револуција на четири тркала.

Модерната верзија на Fiat 500 која ја доби наставката Nuova, пристигна на сцената со големи амбиции, а тие се остварени благодарение на идеално избраните димензии, беспрекорниот погон на предни тркала и безвременскиот дизајн потпишан од име како Френк Стивенсон.

Изминатиов период имавме можност да се дружиме со Fiat 500 Rockstar, една навистина интересна изведба која ги истакнува хедонистичкиот концепт на автомобилот и добива персонализација која им се обраќа на возачите кои сакаат спортски детали.

Еволуцијата на освежување на моделот носи примамлива комбинација на трендовите и ретро дизајнот, па иако Fiat 500 Rockstar е долг 3,57 метри, не дозволува да остане незабележан, притоа потенцирајќи ги своите привлечни форми на екстериерот и специјалните Rockstar квалитети, меѓу кои се 16-инчните атрактивни тркала, спојлерот и хромираниот издув.

Седнувањето на возачкото седиште открива уште еден важен предуслов за реализација на оваа успешна приказна која трае речиси 15 години, а тоа е начинот на кој Fiat му овозможува на возачот да му се препушти на уживањето зад волан.

DSC_6980
DSC_6990
DSC_6982
DSC_6983
DSC_6988
DSC_6992
DSC_6993

Exit full screenEnter Full screen

Спортскиот волан на Fiat 500 Rockstar e добра основа за почеток на запознавањето, а функционалноста на класичниот израз е потврдена со лесната адаптација на мануелниот клима-уред, препознатливата „City“ опција за полесно маневрирање со воланот, како и повисоко поставениот менувач.

Дигитализацијата е присутна онаму каде што е најпотребна, односно на инструмент таблата каде се добива екран за следење на најважните информации и уште еден 7-инчен екран, овој пат осетлив на допир и наменет за големиот број функции на автомобилот, поврзувањето, навигацијата и менито на Uconnect системот.

Достапната навигација и поврзувањето преку Bluetooth, односно Apple CarPlay/Android Auto го олеснуваат движењето и комуникацијата, а за подобар амбиент е предвиден и фиксниот стаклен кров на кој е додадена и ролетна за подобра заштита од сонцето.

Она што е заедничко за кокпитот и опкружувањето на возачот е дека за неколку секунди се чувствувате како на позната територија и не постојат натрупани команди и копчиња кои ќе ви украдат од времето за активно учество во сообраќајот.

Возачот и совозачот имаат доволно простор, седењето на задната клупа подразбира ограничени ресурси, но тоа не е изненадување за урбаниот шармер, бидејќи тој има поинакви приоритети и остава простор за останатите модели на Fiat да се истакнат во однос на семејните вредности.

Во таа насока одат и перформансите, откако забрзувањето до стотка со оваа погонска единица трае 12,9 секунди, а максималната брзина е 163 км/ч, сосема нормални бројки за она со што располагате под поклопецот. Fiat 500 може да биде и екстремен спортист, но тогаш навлегувате на територијата на „скорпијата“ позната како Abarth.

OLI_7800
OLI_7786
OLI_7803
OLI_7916
OLI_7923
OLI_7986
OLI_8070

Exit full screenEnter Full screen

Нашиот примерок на Fiat 500 Rockstar дојде со докажаниот и ревидиран 1.2-литарски мотор со 69 коњски сили, чија конфигурација е со четири цилиндри и добро соработува со прецизниот пет-степен мануелен менувач.

За да се добие посакуваната економичност, треба и повеќе работа со менувачот, но тоа е дел од задоволството за поблиска комуникација и соработка со вашиот Fiat 500.

Управливоста гарантира лесно снаоѓање низ градските гужви, за паркирањето во полза на возачот одат и димензиите и добрата видливост, а ако сакате може да добиете и асистенција од сензори кои би неутрализирале незабележан објект во ретки ситуации.

Не само што Fiat 500 Rockstar го олеснува секојдневното пробивање низ метежот, туку со својата управливост и потврда суспензија, нѐ убеди дека има посебен апетит за стабилно освојување на свијоци и при поголеми брзини.

Иднината на автомобилите е веќе јасна, а таа на Fiat 500 е поврзана со електричниот погон. Но, додека трансформацијата го изоди долгиот пат, малиот италијански заводник останува достапен со бензински мотори, па и во хибридна изведба каде користи 12V технологија за многу поголема економичност и подобри перформанси.

Првото поглавје на Fiat 500 е запаметено поради фактот што ги направи автомобилите достапни секому, третото допрва ќе пишува историја, а меѓу нив се наоѓа актуелниот Fiat 500, со сите негови големи дострели и семејство од речиси 3 милиони купувачи.

Ова е еден од ретките автомобили на денешницата за кој знаете дека мора да го имате уште кога ќе го видите. Најтешката задача за купувачот е само да ја избере изведбата и да го персонализира својот примерок, а сѐ потоа е чисто уживање.

Примерокот кој го имавме на тест чини 14.140 евра, додека почетната цена на Fiat 500 Rockstar е 12.800 евра. Македонскиот импортер „Аутомобиле СК“ им овозможува на своите купувачи и специјална понуда од примероци на лагер, кои може да се пронајдат на следниот ЛИНК.

OLI_7975
OLI_7870
OLI_7883
OLI_7895
OLI_7911
OLI_7927
OLI_7939
OLI_8043

Exit full screenEnter Full screen

Fiat 500 не можете да го споредувате ниту со конкуренцијата, бидејќи тој е автентичен и нема класични ривали. Ако веќе посакувате уникатен примерок и сакате да почувствувате дел од „долче вита“ ефектот зад волан со спортска костимографија, тогаш можеме да го препорачаме Fiat 500 Rockstar.

Купувањето мал градски автомобил е привилегија за возачите кои можат себично да ги реализираат своите октански соништа. Не само што Fiat 500 Rockstar има карактер да ги реализира, туку истиот е и тесно поврзан со нескротливиот дух и долгата традиција на овој модел, кој на својата продажна мапа стигна подалеку и од римското царство.

Најнови содржини

Lexus го претстави новиот NX, првпат достапен и како плаг-ин хибрид
Мате Римац со порака до Маск поради игнорирањето на Nevera
Land Cruiser 300 носи темелни промени и проверен оф-роуд концепт на теренецот на Toyota
Alfa Romeo ќе го прослави 111. роденден со своите фанови