Slide 1

Вести

Toyota ги потврди производствените планови за фабриката во Чешка

Slide 1

07/06/2021

Јапонска Toyota целосно ја презема фабриката во Колин, Чешка, каде изминатите години се одвиваше производството на моделот Aygo, но и техничките близнаци од соработката со PSA.

Во иднина, производството ќе биде резервирано само за програмата на Toyota, а раководството на европскиот оддел ги потврди активностите за наредниот период.

Фабриката во Колин беше подготвувана за TNGA платформата и производството на новата генерација на Yaris. a сега е потврдено и дека на оваа локација ќе се произведува уште еден модел, поточно наследникот на актуелниот Aygo.

Toyota веќе го претстави концептот Aygo X, кој е кросовер од А сегментот и ќе биде освежување подготвено според приоритетите на купувачите, па тоа ќе биде и автомобилот за кој Јапонците нешто подоцна ќе го потврдат производството во Колин.

Голем број производители се повлекоа од А сегментот, но во Toyota се убедени дека користењето на иста платформа со Б сегментот ќе им овозможи профитабилно работење и во сегментот на најмали автомобили.

Главна амбиција на производителот е да ја надмине границата од 1,5 милион продадени примероци во Европа до 2025 година.

Повеќе содржини за Toyota:

Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1

Најнови содржини

Renault ќе го замени Kadjar со Austral – нов компактен SUV кој ќе има и плаг-ин хибридна изведба
Караван изведбата на Opel Astra ќе атакува на позицијата на Skoda Octavia – бестселерот во сегментот во Европа
Porsche во 2024 ќе ги лансира новите батерии со силициумски аноди и 10 пати поголема енергетска густина
Stellantis ја зголеми автономијата на електричните модели на Opel и Peugeot преку нови пневматици од Continental