Slide 1
Slide 1

Стории

„Турбо, Темпо, Tesla“: Документарец на „ЗДФ“ за проблемите кои ги предизвика „Гига Берлин“ во Бранденбург (Видео)

Slide 1
Slide 1

17/03/2021

Американската компанија Tesla Motors веќе ја гради својата прва фабрика во Германија, а проектот наречен „Гига Берлин“ носи голем потенцијал, но истовремено предизвика и многу контроверзи.

Сојузните власти од Бранденбург направиле се што можеле за да го убедат Илон Маск да ја гради фабриката на нивна територија, но локацијата го налути локалното население и еколошките активисти.

Нивните активности и аргументи не беа доволни за да има промени во планот, но германската телевизија „ЗДФ“ направи краток документарен филм во кој ја опфати оваа тема, односно причината за незадоволството меѓу жителите на овој регион.

Бранденбург е германска сојузна држава со околу 2,5 жители, се наоѓа во близина на Берлин, a интересно е што има една граница со Полска.

Документарецот може да го гледате на следниот ЛИНК

Повеќе содржини за електрични автомобили:

Најнови содржини

Мате Римац со порака до Маск поради игнорирањето на Nevera
Land Cruiser 300 носи темелни промени и проверен оф-роуд концепт на теренецот на Toyota
Alfa Romeo ќе го прослави 111. роденден со своите фанови
Kia Motors Macedonia ја започнува „смелата трансформација“