Slide 1

Новитети

V8 традиција: Land Rover го промовираше најмоќниот Defender со 525 кс

Slide 1

25/02/2021

Успешната приказна на новата генерација на Land Rover Defender продолжува и во 2021 година, а британскиот производител реши да ја продолжи и V8 традицијата, вметнувајќи ја досега најмоќната варијација на легендарниот теренец.

Погонската единица на V8 изведбата подразбира моќност од 525 коњски сили и очекуваниот погон на четири тркала, а Land Rover се погрижил да ги адаптира трансмисијата и суспензијата на перформансите и потенцијалот кој го има овој Defender.

V8 Defender добива вртежен момент од 625 Nm, забрзува до 100 км/ч за 5,2 секунди, а моторот соработува со осум-степена автоматска трансмисија.

Фановите на Defender во иднина ќе можат да се одлучат и за специјалните серии Carpathian Edition и XS Edition, при што со секоја од нив се добиваат специфични елементи кои ќе ги издвојуваат овие примероци од класичната понуда.

Во иднина кај Defender ќе може да се порача поголем, 11,4-инчен централен екран за Pivi Pro инфо-забавниот систем, додека безжичното полнење на телефон станува дел од сериската опрема.

Покрај перформансите, теренските способности и технологиите, од Land Rover Defender со V8 мотор може да се очекува и специфичен „саундтрак“ од моторот.

Повеќе содржини за Land Rover:

Slide 1
Slide 1

Најнови содржини

VW Taigo распознава пешаци и велосипедисти и автономно сопира при брзини до 210km/h
Кабриолет изведбата на Fiat 500 пристигна во салонот на Fiat во Скопје
Електрификацијата ќе предизвика намалување на бројот на вработени во автомобилските компании
Илон Маск ќе им овозможи на конкурентите да ја користат мрежата на брзи полначи на Tesla