Slide

Новитети

Volkswagen го освежи Arteon и ја претстави неговата Shooting Brake верзија

Slide

24/06/2020

Volkswagen ја релизираше најавата и го претстави освеженето издание на својот луксузен спортски седан Arteon, кој со фејслифтот доби и Shooting Brake изведба.

Ако седанот зад себе има неколку успешни години по премиерата, Arteon Shooting Brake е надополнување на понудата во сегментот и Германците сметаат дека ќе биде подеднакво успешен како основната изведба.

Силуетата на Arteon и Arteon Shooting Brake разбирливо ќе се разликува од Б столбот наназад, па ако седанот има купе завршница, кај Shooting Brake издолжената силуета завршува со нов спојлер.

Технолошки новитет е што двете варијации ќе бидат достапни со плаг-ин хибрид погон, а купувачите кои ќе инсистираат на перформанси, ќе можат да се одлучат за Arteon R верзијата.

Капацитетот на багажникот на Shooting Brake изведбата е минимално поголем од тој на седанот (565 литри), а поголема разлика се добива при спуштање на задната клупа (1.632 наспроти 1.557 литри).

Освежениот ентериер исполнет со квалитетни и меки материјали на допир е надополнет со дигитализацијата, а покрај големиот број безбедносни системи, Arteon и Arteon Shooting Brake го добиваат и Travel Assist, кој овозможува полуавтономно возење на брзини до 210 км/ч.

Slide
Slide

Најнови содржини

Renault започнува нова интернационална офанзива без својот јапонски партнер Nissan
Германските производители нема да учествуваат на престојното Geneva Motor Show 2024
MINI започнува со примената на агенцискиот продажен модел во Европа
Втората генерација на BMW X2 е подолга, повисока и поширока споредено со првата, а добива и електрична изведба