Slide
Slide

Вести

Volkswagen Golf се врати на европскиот врв, нов рекорд на електрифицираните автомобили

Slide
Slide

29/06/2021

Volkswagen Golf се врати на врвот и е најпродаван модел во Европа за изминатиот месец мај, покажа анализата на „JATO Dynamics“.

Во мај биле продадени 23.106 примероци на германскиот компакт, што беше доволно за убедливо прво место на ранкингот, а е бројка поголема за 75 проценти во однос на мај 2020 година, кога посебно се чувствуваа последиците од пандемијата.

Следуваат Renault Clio (19.593) и Fiat 500 (18.342), додека Volkswagen T-Roc со четвртото место е на врвот меѓу кросоверите.

Кај плаг-ин хибридите, првото место и припаѓа на Ford Kuga (4.974), пред Peugeot 3008 и Volvo XC40, додека Tesla Model 3 води меѓу електричните автомобили со 8.762 продадени примероци во месец мај.

Вкупно, на 26 најголеми европски пазари, во мај се регистрирани 1.073.987 нови автомобили, a рекордни 16 проценти од нив биле електрифицирани (електрични+плаг-ин хибриди).

Групацијата Volkswagen имала пазарен удел од 28,14%, што е втор најголем месечен пазарен удел од 2001 година наваму, а главен предуслов за ваквиот резултат е засилената понуда на електрични, електрифицирани и SUV возила.

Топ 10 најпродавани модели во Европа
(мај 2021)

1.Volkswagen Golf 23.106
2. Renault Clio (19.593)
3. Fiat 500 (18.342)
4. Volkswagen T-Roc (18.160)
5. Toyota Yaris (17.373)
6. Peugeot 2008 (16.369)
7. Peugeot 208 (15.891)
8. Opel Corsa (15.715)
9. Dacia Sandero (15.040)
10. Skoda Octavia (14.767)

Продажба според групации во Европа
(мај 2021)

1. Volkswagen Group 28,14%
2. Stellantis 20,9%
3. Renault-Nissan 10,6%
4. Hyundai-Kia 8,0%
5. BMW Group 7,2%

Slide 1
Slide
Slide
Slide
Slide
Slide 1

Најнови содржини

MMA и MB.EA платформите ќе овозможат 10 kWh потрошувачка на 100 km за електричните модели на Mercedes
Renault ги зголеми на цените на моделите за 7%, а ги намали фиксните трошоци за 2 милијарди евра
Раст од 7% на продажбата на Citroën во 2021, и покрај кризата со недостиг на полупроводници
Porsche, независно од Audi и Bentley, развива електричен знаменосец со кодно име K1