Slide

Вести

Модели на Volkswagen Group водат според продажбата во јануари во дури 8 од 10 сегменти

Slide

Дел од победниците во рамки на брендот се Golf (компактен сегмент), Tiguan (компактен SUV сегмент), T-Roc (мал SUV) и Caddy (компактни ванови).

22/02/2023

Според продажбата во јануари, само брендот Volkswagen забележа дури 7 први места во 10-те категории во кои спаѓаат модели од масовните брендови, а се исклучени премиум брендовите. Најзаслужни за ова се моделите Golf, Tiguan и T-Roc.

На ниво на групација, годината започна триумфално за VW Group, со оглед на фактот што во јануари има дури 8 модели во рамки на групацијата кои се најдоа на првото место според продажбата.

Дополнително, премиум брендовите во рамки на најголемата европска групација зазедоа три први места од вкупно 11 категории.

Како што спомнавме, брендот Volkswagen забележа 7 први места, според прелиминарните извештаи по обработени 93% од податоците.

Дел од победниците во рамки на брендот се Golf (компактен сегмент), Tiguan (компактен SUV сегмент), T-Roc (мал SUV) и Caddy (компактни ванови).

Во сегментот на SUV возила со средна големина лидер е Kodiaq, претставник на сестринскиот бренд Skoda.

Во сегментите на премиум брендовите VW Group, претставувана од брендовите Audi и Porsche, забележа први места во категориите компакт премиум (Audi A3) и луксузни седани (Porsche Taycan).

Во трката секако е вмешан и американскиот производител Tesla, чиј Model Y беше најдобро продаван електричен модел во првиот месец од 2023 година, додека Ford Kuga е најпродаван плаг-ин хибрид.

На листата најпродавани електрични возила, по Model Y следат Dacia Spring и VW ID4.

Slide
Slide

Најнови содржини

Audi ќе ги именува електричните модели со парни броеви, додека оние со мотори со внатрешно согорување – со непарни
Dacia Sandero е на пат да стане најпродаван модел во Европа во два последователни месеци
Neue Klasse платформата ќе му овозможи на BMW преполовување на трошокот потребен за производство на еден автомобил 
Со EV9, Kia планира да ги претрка конкурентите од Европа и Јапонија во сегментот на големи електрични SUV модели