Вести

„Златен волан 2019“: Škoda Kamiq е број еден меѓу автомобилите со цена до 25.000 евра

Според жирито на „Златен волан“, Kamiq го заслужи признанието за најдобар автомобил со цена до 25.000 евра, откако со должината од 4,24 метри нуди разумен простор во кабината, располага со солиден багажник (400-1.280 литри) и модерни мотори (бензинци со 95/115/150 кс и дизел со 115 кс). Почетната цена на Kamiq во Македонија е 15.150 евра

13/11/2019

Признанието „Златен волан“ е едно од најеминентните и најценетите во авто-индустријата, а читателите, уредниците и експертите на „Ауто Билд“ и „Билд ам Зонтаг“ и годинава ги прогласија, според нив најдобрите модели за 2019 година.

На свеченоста во Берлин беа доделени награди во повеќе класи и категории, а организаторот го потенцира фактот дека електричните автомобили не се издвоени во посебна класа, туку се вклучени во сите класи како веќе класични ривали на изведбите со мотор со внатрешно согорување.

Една од најинтересните категории за читателите, но и за сите оние кои сакаат да купат нов автомобил е таа за автомобил со најдобра понуда до цена од 25.000 евра.

Признанието го освои Škoda Kamiq, новиот и најмал SUV на чешкиот бренд, кој од неодамна пристигна и во нашата земја. Според жирито на „Златен волан“, Kamiq со должината од 4,24 метри нуди разумен простор во кабината, располага со солиден багажник (400-1.280 литри) и модерни мотори (бензинци со 95/115/150 кс и дизел со 115 кс).

Почетната цена на Kamiq за македонските купувачи со повеќе од солидна опременост е 15.150 евра.

„Златен Волан“ добија уште неколку модели во различни класи и категории, а специјална награда за иновација доби Michelin за Uptis пневматиците.

Мали автомобили
Мали автомобили
Мали автомобили
Новиот Audi A1 ги освои членовите на жирито, а зад него се пласираа новите генерации на Peugeot 208 и Opel Corsa
Новиот Audi A1 ги освои членовите на жирито, а зад него се пласираа новите генерации на Peugeot 208 и Opel Corsa
Новиот Audi A1 ги освои членовите на жирито, а зад него се пласираа новите генерации на Peugeot 208 и Opel Corsa
Ротирајте го уредот за да му пристапите на сајтот
Porsche ДНК
Компакт класа
Компакт класа
Компакт класа
BMW 1 Series донесе уште една победа за премиум брендовите. Меѓу компактите зад себе ги остави Ford Focus и Mazda 3
BMW 1 Series донесе уште една победа за премиум брендовите. Меѓу компактите зад себе ги остави Ford Focus и Mazda 3
BMW 1 Series донесе уште една победа за премиум брендовите. Меѓу компактите зад себе ги остави Ford Focus и Mazda 3
Ротирајте го уредот за да му пристапите на сајтот
Средна класа
Средна класа
Средна класа
„Златен волан“ има големо значење за Tesla Model 3, а тоа го потврди и личното присуство на Илон Маск на свеченоста. Во Топ 3 се и BMW 3 Series и Audi A4
„Златен волан“ има големо значење за Tesla Model 3, а тоа го потврди и личното присуство на Илон Маск на свеченоста. Во Топ 3 се и BMW 3 Series и Audi A4
„Златен волан“ има големо значење за Tesla Model 3, а тоа го потврди и личното присуство на Илон Маск на свеченоста. Во Топ 3 се и BMW 3 Series и Audi A4
Ротирајте го уредот за да му пристапите на сајтот
Porsche ДНК
Мали SUV модели
Мали SUV модели
Мали SUV модели
Новитетот на Mazda, моделот CX-30 успеа да го освои жирито со своите карактеристики. Второто и третото место се резервирани за VW T-Cross и RR Evoque
Новитетот на Mazda, моделот CX-30 успеа да го освои жирито со своите карактеристики. Второто и третото место се резервирани за VW T-Cross и RR Evoque
Новитетот на Mazda, моделот CX-30 успеа да го освои жирито со своите карактеристики. Второто и третото место се резервирани за VW T-Cross и RR Evoque
Ротирајте го уредот за да му пристапите на сајтот
Porsche ДНК
Средни SUV модели
Средни SUV модели
Средни SUV модели
Електричниот Jaguar I-Pace е број еден во класата за 2019 година. Зад себе ги остави новиот Audi Q3 и Seat Tarraco кој дебитираше кај шпанскиот бренд
Електричниот Jaguar I-Pace е број еден во класата за 2019 година. Зад себе ги остави новиот Audi Q3 и Seat Tarraco кој дебитираше кај шпанскиот бренд
Електричниот Jaguar I-Pace е број еден во класата за 2019 година. Зад себе ги остави новиот Audi Q3 и Seat Tarraco кој дебитираше кај шпанскиот бренд
Ротирајте го уредот за да му пристапите на сајтот
Porsche ДНК
Големи SUV модели
Големи SUV модели
Големи SUV модели
Уште една „електрична“ победа. Audi e-tron освои „Златен волан“ пред ривали како BMW X5 и Jeep Wrangler на второто и третото место
Уште една „електрична“ победа. Audi e-tron освои „Златен волан“ пред ривали како BMW X5 и Jeep Wrangler на второто и третото место
Уште една „електрична“ победа. Audi e-tron освои „Златен волан“ пред ривали како BMW X5 и Jeep Wrangler на второто и третото место
Ротирајте го уредот за да му пристапите на сајтот
Porsche ДНК
Спортски модели
Спортски модели
Спортски модели
Јапонскиот спортист GR Supra извојува голема победа, во конкуренција на Porsche 911 Carrera S и BMW 8 Series
Јапонскиот спортист GR Supra извојува голема победа, во конкуренција на Porsche 911 Carrera S и BMW 8 Series
Јапонскиот спортист GR Supra извојува голема победа, во конкуренција на Porsche 911 Carrera S и BMW 8 Series
Ротирајте го уредот за да му пристапите на сајтот
Porsche ДНК
Porsche ДНК
Најубав автомобил
Најубав автомобил
Најубав автомобил
Можеби не победи во категоријата на спортисти, но затоа BMW 8 Series Coupe е избран за најубав автомобил за 2019 година
Можеби не победи во категоријата на спортисти, но затоа BMW 8 Series Coupe е избран за најубав автомобил за 2019 година
Можеби не победи во категоријата на спортисти, но затоа BMW 8 Series Coupe е избран за најубав автомобил за 2019 година
Ротирајте го уредот за да му пристапите на сајтот
Porsche ДНК
Porsche ДНК
Автомобили до 25.000 евра
Автомобили до 25.000 евра
Автомобили до 25.000 евра
Новиот SUV модел на Škoda, Kamiq, поседува карактеристики со кои стигнува до најдобар однос на вложено/добиено на автомобилскиот пазар
Новиот SUV модел на Škoda, Kamiq, поседува карактеристики со кои стигнува до најдобар однос на вложено/добиено на автомобилскиот пазар
Новиот SUV модел на Škoda, Kamiq, поседува карактеристики со кои стигнува до најдобар однос на вложено/добиено на автомобилскиот пазар
Ротирајте го уредот за да му пристапите на сајтот
Porsche ДНК
Porsche ДНК
Автомобили до 35.000 евра
Автомобили до 35.000 евра
Автомобили до 35.000 евра
Kia XCeed доби „Златен волан“ како најдобар избор со цена до 35.000 евра. Кросоверот се истакнува со модерен дизајн и ентериер и багажник од 426 литри
Kia XCeed доби „Златен волан“ како најдобар избор со цена до 35.000 евра. Кросоверот се истакнува со модерен дизајн и ентериер и багажник од 426 литри
Kia XCeed доби „Златен волан“ како најдобар избор со цена до 35.000 евра. Кросоверот се истакнува со модерен дизајн и ентериер и багажник од 426 литри
Ротирајте го уредот за да му пристапите на сајтот
Porsche ДНК
Porsche ДНК

Slider
Slider
Slider

Најнови содржини

Slider
Slider
Slider
Slider